انفجار بمب سال ١٩٨٤ پس از گذشت ٣٤ سال در روتردام

0
1029

? شب گذشته ورزشگاه پانزده هزار نفرى آهوى در بزرگترين بندر اروپا روتردام از سال ١٩٧٤ تا كنون اين چنين شب خاص و متفاوتى را نديده بود.
حضور بازيكنان برجسته ى دنياى تنيس حال و هواى خاصى به اين دوره از رقابت ها داده بود و از همه مهمتر حضور استاد كهنه كار سوئيسى براى ركوردشكنى تاريخى.
زمانيكه راجر فدرر موفق شد در مسابقات گرنداسلم آزاد استراليا قهرمان شود و از عنوان خود دفاع كند همه جا ديگر صحبت از صدرنشينى او بود، تمام كارشناسان ابتدا اين پيش بينى را داشتند كه فدرر در مسابقات دبى اين اتفاق بزرگ را رقم خواهد زد.
بالاخره پس از يك هفته انتظارها به پايان رسيد و روتردام باجمعيتى حدود ٦٢٠٠٠٠ هزار نفر واقع در هلند جنوبى مقصد راجر فدرر شد، جايى كه پيش از اين در سال هاى ٢٠٠٥ و ٢٠١٢ قهرمانى را در آن تجربه كرده بود.
و اما نگاهى داشته باشيم به جدول اين دوره از رقابت ها، نيمه ى بالا و پايين جدول خبر از اين دارد كه استاد سوئيسى كار آسانى نخواهد داشت و در نيمه بالاى جدول حريف هاى احتمالى او واورينكا و زورف پيش بينى ميشدند، در نيمه پايين جدول نيز رقابت بين ديميتروف، گوفن، برديچ و پويى بود.
مدافع عنوان قهرمانى جوويلفرد سونگا نيز به عنوان بخت هشتم قهرمانى حضور داشت كه پيش از شروع مسابقات انصراف خود را اعلام كرد.
راجر فدرر براى ثبت ركورد تاريخى خود نياز به حضور در مرحله نيمه نهايى داشت.
سرانجام آن لحظه تاريخى فرا رسيد و فدرر با عبور از رقباى خود در مرحله ى يك چهارم نهايى به مصاف حريف هلندى خود رابين هاسه رفت.
در ست نخست اين ديدار سكوت خاصى همه جا را فرا گرفت و فدرر ٤-٦ نتيجه را به حريف هلندى خود واگذار كرد، اما در ادامه راجر تغييرى در سبك بازى خود داشت و با نتيجه ١-٦ ١-٦ موفق شد ست هاى دوم و نهايى را پيروز شود تا مسن ترين بازيكن تاريخ تنيس شود كه در سن ٣٦ سالگى توانسته شماره يك جهان شود.
در ادامه كسب اين افتخار بزرگ انتظارات از اسطوره ى دنياى تنيس بيشتر شد و همه منتظر قهرمانى بودند تا در كنار اين اتفاق بزرگ و ارزشمند بتوانند شاهد سومين قهرمانى او در مسابقات روتردام باشند.
از نيمه پايين جدول گريگور ديميتروف بلغارى بخت دوم قهرمانى به فينال راه پيدا كرده بود، فدرر در فينال كار سختى در برابر مرد شماره چهار جهان نداشت و در مدت زمانى كمتر از ٦٠ دقيقه براى هفتمين بار موفق شد در برابر ديميتروف به پيروزى برسد و قهرمان چهل و چهارمين دوره از مسابقات شود.

سرانجام ورزشگاه آهوى روتردام پس از اتفاق عجيبى كه در فينال سال ١٩٨٤ رخ داد و آن بازى به دليل تماس تلفنى شخص ناشناسى كه تهديد به بمب گذارى در ورزشگاه كرده بود مسابقه ايوان لندل و جيمى كانرز در ست دوم متوقف شد، در حالى كه با پيگيرى پليس هيچ بمبى در ورزشگاه وجود نداشته و آن سال هر دو فقط به عنوان فيناليست معرفى شدند و پس از گذشت ٣٤ سال راجر فدرر سوئيسى با ثبت ركورد تاريخى خود انفجارى بزرگ را در دنياى تنيس رقم زد.

✍? اميرحسين صالحى

كميته پژوهش تنيس استان تهران

LEAVE A REPLY