0

انفجار بمب سال ١٩٨۴ پس از گذشت ٣۴ سال در روتردام

? شب گذشته ورزشگاه پانزده هزار نفرى آهوى در بزرگترین بندر اروپا روتردام از سال ١٩٧۴ تا کنون این چنین شب خاص و متفاوتى را ندیده بود.
حضور بازیکنان برجسته ى دنیاى تنیس حال و هواى خاصى به این دوره از رقابت ها داده بود و از همه مهمتر حضور استاد کهنه کار سوئیسى براى رکوردشکنى تاریخى.
زمانیکه راجر فدرر موفق شد در مسابقات گرنداسلم آزاد استرالیا قهرمان شود و از عنوان خود دفاع کند همه جا دیگر صحبت از صدرنشینى او بود، تمام کارشناسان ابتدا این پیش بینى را داشتند که فدرر در مسابقات دبى این اتفاق بزرگ را رقم خواهد زد.
بالاخره پس از یک هفته انتظارها به پایان رسید و روتردام باجمعیتى حدود ۶٢٠٠٠٠ هزار نفر واقع در هلند جنوبى مقصد راجر فدرر شد، جایى که پیش از این در سال هاى ٢٠٠۵ و ٢٠١٢ قهرمانى را در آن تجربه کرده بود.
و اما نگاهى داشته باشیم به جدول این دوره از رقابت ها، نیمه ى بالا و پایین جدول خبر از این دارد که استاد سوئیسى کار آسانى نخواهد داشت و در نیمه بالاى جدول حریف هاى احتمالى او واورینکا و زورف پیش بینى میشدند، در نیمه پایین جدول نیز رقابت بین دیمیتروف، گوفن، بردیچ و پویى بود.
مدافع عنوان قهرمانى جوویلفرد سونگا نیز به عنوان بخت هشتم قهرمانى حضور داشت که پیش از شروع مسابقات انصراف خود را اعلام کرد.
راجر فدرر براى ثبت رکورد تاریخى خود نیاز به حضور در مرحله نیمه نهایى داشت.
سرانجام آن لحظه تاریخى فرا رسید و فدرر با عبور از رقباى خود در مرحله ى یک چهارم نهایى به مصاف حریف هلندى خود رابین هاسه رفت.
در ست نخست این دیدار سکوت خاصى همه جا را فرا گرفت و فدرر ۴-۶ نتیجه را به حریف هلندى خود واگذار کرد، اما در ادامه راجر تغییرى در سبک بازى خود داشت و با نتیجه ١-۶ ١-۶ موفق شد ست هاى دوم و نهایى را پیروز شود تا مسن ترین بازیکن تاریخ تنیس شود که در سن ٣۶ سالگى توانسته شماره یک جهان شود.
در ادامه کسب این افتخار بزرگ انتظارات از اسطوره ى دنیاى تنیس بیشتر شد و همه منتظر قهرمانى بودند تا در کنار این اتفاق بزرگ و ارزشمند بتوانند شاهد سومین قهرمانى او در مسابقات روتردام باشند.
از نیمه پایین جدول گریگور دیمیتروف بلغارى بخت دوم قهرمانى به فینال راه پیدا کرده بود، فدرر در فینال کار سختى در برابر مرد شماره چهار جهان نداشت و در مدت زمانى کمتر از ۶٠ دقیقه براى هفتمین بار موفق شد در برابر دیمیتروف به پیروزى برسد و قهرمان چهل و چهارمین دوره از مسابقات شود.

سرانجام ورزشگاه آهوى روتردام پس از اتفاق عجیبى که در فینال سال ١٩٨۴ رخ داد و آن بازى به دلیل تماس تلفنى شخص ناشناسى که تهدید به بمب گذارى در ورزشگاه کرده بود مسابقه ایوان لندل و جیمى کانرز در ست دوم متوقف شد، در حالى که با پیگیرى پلیس هیچ بمبى در ورزشگاه وجود نداشته و آن سال هر دو فقط به عنوان فینالیست معرفى شدند و پس از گذشت ٣۴ سال راجر فدرر سوئیسى با ثبت رکورد تاریخى خود انفجارى بزرگ را در دنیاى تنیس رقم زد.

✍? امیرحسین صالحى

کمیته پژوهش تنیس استان تهران

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *