0

عبور از سمپراس، در پاریس

عصر یکشنبه پنجم ژوئن سال ۲۰۰۵ میلادی، آوردگاه فیلیپ شاتریه

تولد اسطوره ای بی همتا
اسطوره ای که بعد ها سلطان زمین های خاک لقب گرفت

این نخستین گرنداسلم رافائل نادال و آغازی برای درخشیدن او در دنیای حرفه ای تنیس بود
قهرمانی های پی در پی رافا در رولان گاروس تا سال ۲۰۰۸ ادامه داشت و نخستین قهرمانی او در ویمبلدون نیز در همین سال رقم خورد،

سال ۲۰۰۹ در ابتدای سال موفق به فتح مسابقات اوپن استرالیا شد و تنها جای خالی مسابقات اوپن آمریکا در کارنامه او به چشم می خورد.

سال ۲۰۱۰ سالی رویایی برای او بود، فتح رولان گاروس، ویمبلدون و سرانجام قهرمانی در اوپن آمریکا او را به جمع ستارگانی افزود که هر چهار گرنداسلم را در کارنامه خود دارند.

رکورد قهرمانی های پی در پی او برای پنج سال متوالی از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در دومین رویداد بزرگ سال او را به جایگاهی رساند تا بتواند در کنار مرد پرافتخار تنیس جهان پیت سمپراس آمریکایی قرار گیرد.

سال ۱۹۹۰ میلادی،
نخستین عنوان قهرمانی در رقابت های گرنداسلم برای پیت سمپراس در اوپن آمریکا رقم خورد،
او در رویدادهایی همچون ویمبلدون با هفت قهرمانی، اوپن آمریکا با پنج قهرمانی و اوپن استرالیا با دو قهرمانی به زیبای درخشید اما هرگز نتوانست به قهرمانی در رقابت های رولان گاروس دست یابد.

رافا در سال ۲۰۱۴ میلادی خود را به اسطوره ی آمریکایی سمپراس رساند و هر دو در جایگاهی برابر قرار گرفتند، رافا تلاش کرد تا رکورد سمپراس را شکسته و از آن عبور کند اما تلاشش در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بی نتیجه ماند.

رافائل نادال پس از گذراندن دوران مصدومیت خود، سال ۲۰۱۷ میلادی را پر قدرت آغاز کرد،
فینال مسابقات اوپن استرالیا دو مهمان ویژه دارد، رویارویی دو رقیب سنتی رافائل نادال در برابر پرافتخارترین مرد تاریخ تنیس راجر فدرر سوئیسی بود.
نبردی پایاپای که سرانجام با شگفتی ساز شدن فدرر به پایان رسید.

اما رافا همچنان در پی فتح عنوان های بزرگ است، پس از اوپن استرالیا و ناکامی های او در برابر فدرر در مسترز ایندین ولز و میامی ناامید نشده و تمرینات خود را برای فصل جدید رقابت ها در زمین های خاک آغاز می کند.

در مسترز مونته کارلو اولین گام را محکم برداشته و با قهرمانی در نخستین مسترز زمین های خاک هوادارانش را امیدوارتر از گذشته می کند،
بارسلون و جشن قهرمانی در حضور هموطنان خود در ایستگاه دوم او را امیدوار و با انگیزه تر کرد.

رافا با تمام قدرت در حال پیشروی است و پس از قهرمانی او در مسترز مادرید، حال کارشناسان و تمامی رسانه ها پس از این قهرمانی ها این پیش بینی را دارند که سلطان خاک می تواند در رولان گاروس تاریخ ساز شود.

سرانجام رافائل نادال در یازدهم ژوئن سال ۲۰۱۷ موفق به کسب دهمین عنوان قهرمانی خود در رقابت های رولان گاروس پاریس شد و پس از ثبت این رکورد تاریخی پس از سه سال توانست پیت سمپراس را پشت سرگذاشته و با پانزده عنوان قهرمانی در رقابت های گرنداسلم در جایگاه دوم جدول پس از راجر فدرر قرار گیرد.

✍🏻 امیرحسین صالحى

کمیته پژوهش تنیس استان تهران

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *